Zioła na nadciśnienie

Posted by admin on 10 września 2012 | Short Link

zioła na nadciśnienieNadciśnienie tętnicze jest plagą naszych czasów. Choroba rozwija się niepostrzeżenie, przez bardzo wiele lat nie dając żadnych objawów. Często bywa diagnozowana bardzo późno, w skrajnych przypadkach diagnoza stawiana jest wtedy, gdy dojdzie już do poważnych uszkodzeń w obrębie narządów wewnętrznych „wrażliwych” na podwyższone ciśnienie krwi. Ten czarny scenariusz na szczęście pojawia się rzadko, a zagrożenie nadciśnieniem tętniczym w skrajnej postaci udaje się ograniczyć poprzez zioła na nadciśnienie i inny metody, czy wręcz wyeliminować, mając świadomość istnienia tej choroby i wprowadzając w życiu parę drobnych, acz niezwykle istotnych zmian.

Komu zagraża nadciśnienie tętnicze?

Nawet dzisiaj wiele przypadków nadciśnienia nie jest rozpoznawanych, bo choroba w łagodnym stadium nie daje żadnych objawów i, przy odrobinie szczęścia, można z nią żyć przez wiele wiele lat nie zdając sobie sprawy z jej istnienia. Wiadomo jedynie, że ponad 90% osób cierpiących na nadciśnienie ma nadciśnienie pierwotne tzn. takie, które pojawia się bez żadnych konkretnych przyczyn leżących po stronie organizmu. Winą za nie obarcza się czynniki genetyczne, osobnicze i środowiskowe łącząc nadciśnienie tętnicze z takimi zjawiskami jak zły model odżywiania, życie pozbawione aktywności fizycznej czy nadmiar stresu. Pozostałe osoby (mniej niż 10%) cierpią na nadciśnienie tętnicze o charakterze wtórnym. Ten rodzaj nadciśnienia wywoływany jest przez zaburzenia fizjologiczne – choroby narządów takich jak nadnercza czy nerki.
Na poważne zagrożenie nadciśnieniem tętniczym wskazuje ciśnienie graniczne tj. sytuacja, w której kilkukrotne pomiary ciśnienia wskazują wielkości rzędu 140/90 do 160/95mm Hg. Osoby
z takimi wskazaniami powinny bezwzględnie kontrolować ciśnienie, wdrażając jednocześnie profilaktykę zdrowotną i, o ile lekarz uzna to za konieczne, podejmując bardziej radykalne kroki w celu zapobieżenia rozwojowi choroby.

Jak obniżyć ciśnienie tętnicze poprzez specjalne zioła na nadciśnienie?

Wysokie ciśnienie i nadciśnienie tętnicze są w prostej linii skutkiem błędów popełnianych przez nas na co dzień i skutkiem naszego leniwego, dalekiego od dbałości o „jakość”, życia. Odpowiedź na pytanie o to jak obniżyć ciśnienie tętnicze jest prosta: trzeba zmienić swoją dietę przy nadciśnieniu i życie, a więc w pewnym sensie również zmienić siebie samego. Zdrowe odżywianie, unikanie soli, obniżanie poziomu cholesterolu, unikanie (a przynajmniej redukcja spożycia) alkoholu, odstawienie papierosów, zadbanie o prawidłową masę ciała połączone z dbałością o sprawność (aktywność fizyczną) – wszystkie te czynniki mają ogromne znaczenie w profilaktyce i w procesie obniżania ciśnienia tętniczego. Zioła są w tym przypadku dodatkiem – bardzo ważnym dodatkiem, bo wpływając na obniżenie ciśnienia mają one również zbawienny wpływ na pozostałe funkcje organizmu.

Leczenie za pomocą ziół

Leczenie nadciśnienia tętniczego bazuje na farmakoterapii, ziołoterapii bądź też połączeniu obydwu metod z uwzględnieniem elementów opisanych powyżej (zmiana nawyków dietetycznych i stylu życia). Ziołoterapia opiera się przede wszystkim na ziołach zawierających kwasy aminomasłowe, procyjanidyny, flawonoidy z rutyną na czele i większość polifenoli. Kładzie się w niej też nacisk na przeciwutleniające właściwości tych i innych związków zawartych w wyciągach i naparach z roślin o właściwościach leczniczych.

Oto zioła na nadciśnienie, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Jemioła w roli głównej

Większość gotowych mieszanek ziołowych na nadciśnienie tętnicze, łącznie z niektórymi doustnymi preparatami farmaceutycznymi, bazuje na wyciągu z jemioły. Zawarty w tej roślinie kwas aminomasłowy ma silne działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), aczkolwiek na rezultaty stosowania jemioły trzeba trochę poczekać. Obserwuje się je dopiero po upływie kilkunastu dni, a nawet dwóch i więcej tygodni.

Ważny głóg

Głóg jest jedną z tych roślin, które oddziałują na serce i układ krwionośny systemowo tzn. pomagają w leczeniu najrozmaitszych dolegliwości z ich strony. Głóg jest na tyle łagodny, że nie powoduje niemal żadnych niepożądanych skutków ubocznych (nie zawiera toksyn) i na tyle skuteczny, że przy dłuższym i cierpliwym stosowaniu pomaga w uporaniu się nie tylko z nadciśnieniem tętniczym, ale i lekką arytmią oraz zagrożeniami związanymi z chorobą wieńcową. Swoje właściwości głóg zawdzięcza głównie flawonoidom i procyjanidynie.

Przyjazny rozmaryn

Ziółkiem, o którym również warto pamiętać jest rozmaryn. W profilaktyce nadciśnienia można częściej wprowadzać go do codziennej diety – idealnie nadaje się do przyprawiania niektórych potraw. Poza tym napary z rozmarynu, bogatego we flawonoidy, olejki eteryczne i polifenole, dobrze jest pić cierpiąc na zaburzenia krążenia (z nadciśnieniem tętniczym włącznie), niewydolność wieńcową czy inne problemy ze strony serca bądź układu krwionośnego.

Rutyna rządzi

O rutynie słyszeli chyba wszyscy – to jeden z bazowych składników Rutionscorbinu i leków jemu podobnych. Warto wiedzieć, że bardzo bogatymi źródłami rutyny są rośliny i zioła, w tym rutae herba, ziele gryki, fiołek trójbarwny, czarny bez i wspomniany już wyżej głóg, a konkretnie jego kwiaty. Rutyna działa wzmacniająco na naczynka krwionośne, uszczelnia je i zmniejsza ich łamliwość. Ma silne działanie przeciwzapalne i zapobiega rozpadowi (utlenianiu) witaminy C, stąd też łączy się ją właśnie z tą witaminą w różnych farmaceutykach. Dodatkowo rutyna wykazuje pewne właściwości uspokajające i rozkurczające (spazmolityczne). W jej przypadku należy jednak wykazać pewną ostrożność i nie przesadzać z ziołami, bowiem rutyna podejrzewana jest o działanie mutagenne (w połączeniu z kumaryną), fototoksyczne (zwiększenie wrażliwości na światło, fotouczulanie) oraz poronne.

Inne naturalne leki na nadciśnienie

Wymienione wyżej zioła są najczęściej wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia, ale nie zapominajmy też o wszystkich tych roślinach, które są bogate w przeciwutleniacze, polifenole, cyjanidy, etc. Wśród nich warto wymienić różne gatunki owoców (ciemne jagody z aronią na czele) i warzyw (czosnek) oraz tłuszcze bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3.

Jak widać codzienną dietę osoby zagrożonej nadciśnieniem tętniczym lub też chorej na nadciśnienie można urozmaicić na tyle, by zapanować nad tą podstępną dolegliwością i to całkowicie naturalnie!

 


Szukane frazy w google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2012-2015 All rights reserved.
This site is using the Shades theme, v2.1.1, from BuyNowShop.com.