Zielone koktajle i chlorofil - co je łączy i dlaczego są takie ważne?

/

Przepis na zdrowie

Zielone koktajle to nic innego jak napój, który przygotowuje się na bazie owoców, przede wszystkim zielonych warzyw takich jak sałata, kapusta włoska, nać selera, pietruszki, szpinaku, a także inne składniki: szczaw, zielone części gorczycy, mniszek lekarski, liście botwinki, jarmuż, różne kiełki, rzeżucha, wodorosty, algi, młoda trawa pszeniczna i jęczmienna, kapusta zielona i biała, kapusta pekińska, szparagi, brokuły, rukola.

Co odróżnia ten rodzaj napoju od innych?

Oczywiście odpowiedź jest prosta – chodzi o dużą dawkę chlorofilu a także enzymów, żelaza magnezu i cennych witamin oraz białka.

Czym jest chlorofil i jak wpływa na ludzki organizm?

Chlorofil to barwnik, dzięki któremu rośliny mają zielony kolor, oprócz tego nazywa się go roślinną krwią, a jego podstawowa cząsteczka ma budowę niemal identyczną z cząsteczką hemoglobiny. Różni się od cząsteczki ludzkiej krwi tylko jednym atomem. W cząsteczce krwi znajduje się atom żelaza a w centrum cząsteczki chlorofilu atom magnezu. Większość zielonych warzyw gwarantuje nam pokaźną dawkę żelaza dla naszego organizmu. Chlorofil będzie odpowiadał za proces fotosyntezy, który pobudził naukowców do tego, by dalej go analizować w zakresie wpływu na zdrowie.

Zalety zielonych soków/ koktajli

Jedną z wielkich zalet soków z dużą dawką chlorofilu będzie ich oczyszczające działanie w układzie pokarmowym oraz wydalniczym, z czym będzie się wiązać oczyszczenie krwi, limfy a także płynów ustrojowych. Ciało oczyszczone będzie sprawne, dobrze trawi oraz przyswaja a jego właściciel ma więcej wigoru i energii. Zielone warzywa są naturalnym źródłem cennych witamin oraz mikrolementów, w tym witaminy A oraz witaminy C.

Soki pełne witamin

Zielone napoje są również bardzo odżywcze. Ich skład powinien zawierać 60% owoców i do tego resztę warzyw. Zielone szejki inaczej niż soki są kompletne ponieważ zawierają również cenny dla nas błonnik. Dzięki sporej dawce owoców będzie tam mocno owocowy smak i tym samym nie będzie trzeba się obawiać, że trudno będzie nam taki napój wypić. A jednak dawka 40% warzyw sprawi, że będziemy czuć się doskonale i wpłynie on skutecznie na nasze zdrowie. Jeśli więc chcemy o siebie zadbać wprowadzenie do diety licznych składników zielonych będzie niezwykle ważne.