Jak mierzyć ciśnienie tętnicze

Posted by admin on 23 września 2012 | Short Link

jak mierzyć ciśnienie tętniczeCiśnienie tętnicze jest kapryśne. W ciągu całego dnia może zmieniać się bardzo wiele razy przyjmując nawet (uwaga!) sto tysięcy różnych wartości. Na ciśnienie wpływa wiele czynników, a jego monitorowanie powinno odbywać się w warunkach, które nie zafałszują pomiarów. Niezależnie od rodzaju użytego ciśnieniomierza monitorując ciśnienie należy stosować się do pewnych ogólnych zasad. Oto kilka najistotniejszych wskazówek odnośnie tego, jak mierzyć ciśnienie tętnicze.

Przed pomiarem ciśnienia

Należy się wyciszyć i uspokoić, co oznacza, że ciśnienia tętniczego nie należy mierzyć w przysłowiowym biegu. Jeśli tuż przed pomiarem wykonywaliśmy jakąś pracę (fizyczną lub psychiczną) należy odczekać co najmniej kilka minut. Przy okazji warto też zadbać o to, by opróżnić pęcherz. Pełny pęcherz może w każdej chwili wywołać silną chęć oddania moczu , co zaburza wyniki nawet o kilkanaście mmHg.
Na godzinę przed planowanym pomiarem ciśnienia niewskazane jest przyjmowanie używek mogących je podnieść. Chodzi szczególnie o kawę, papierosy i alkohol.
Wykonując pomiar samodzielnie należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi używanego urządzenia i zastosować się do zawartych w niej zaleceń.

Mierzenie ciśnienia

Pozycja jaką zajmiemy nie wpływa na ciśnienie, ale w praktyce trzeba zadbać o to, by część ręki, na której będziemy dokonywać pomiaru, znajdowała się mniej więcej na wysokości serca. Opaska ciśnieniomierza naramiennego powinna znajdować się dokładnie na jego wysokości. Mierząc ciśnienie aparatem nadgarstkowym również należy zadbać o takie jego usytuowanie, by znalazł się w podobnej pozycji. Rękę należy na czymś oprzeć, bowiem każde napięcie izometryczne mięśni może powodować zaburzenie wyników. To, na której ręce umieścimy opaskę ciśnieniomierza, nie ma znaczenia. W praktyce stosuje się różne rozwiązania, część lekarzy zaleca mierzenie ciśnienia zamiennie, na obu rękach, po czym po takim podwójnym pomiarze wyciągana jest średnia.
W trakcie pomiaru zachowujemy spokój, nie rozmawiamy i nie poruszamy się. Każde wypowiedziane słowo i każdy ruch zaburzy pomiar. Mierzenie ciśnienia trwa krótko, więc wytrzymanie w jednej pozycji nie powinno stanowić problemu.

Inne zalecenia

Ciśnienie krwi należy mierzyć regularnie o tej samej porze dnia, najlepiej o tej samej godzinie. Jedynie takie pomiary, w związku z częstymi wahaniami ciśnienia w ciągu dnia, dają miarodajny obraz właściwego ciśnienia danej osoby.
Kolejne pomiary, w trakcie jednego badania (serii badań), powinny być wykonywane z przynajmniej minutowym odstępem. To czas niezbędny do „uspokojenia” i odpoczynku naczyń krwionośnych po poprzednio wykonanym pomiarze.
Osoby, które z jakichś względów (np. ze względu na istniejące nadciśnienie) muszą stale kontrolować ciśnienie krwi, powinny prowadzić dzienniczek pomiarów, co znacznie ułatwi monitorowanie stanu zagrożenia i śledzenie ewentualnych postępów w leczeniu nadciśnienia.

Kiedy nie mierzyć ciśnienia?

Czynniki takie jak wspomniane wyżej używki, gorączka czy silna chęć oddania moczu zaburzają odczyty, co skutkuje niemiarodajnymi pomiarami. Ciśnienia nie powinno się więc mierzyć wtedy, gdy pozostajemy pod wpływem alkoholu, tuż po wypiciu kawy lub wypaleniu papierosa. Wspomnieliśmy już wyżej, że przed zmierzeniem ciśnienia należy odpocząć. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że podwyższona ciepłota ciała (stan podgorączkowy i gorączka) również zaburzą odczyty.
Szczególnym czynnikiem przeszkadzającym w uzyskaniu prawidłowych pomiarów są emocje. W stanie silnego stresu lub wzburzenia pod żadnym pozorem nie należy mierzyć ciśnienia. To też jeden z tych powodów, dla których w warunkach domowych uzyskujemy często diametralnie różne wyniki niż w gabinetach lekarskich. Jeśli wizyta u lekarza wiąże się ze stresem – ciśnienie warto monitorować również w domu.

 


Szukane frazy w google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2012-2015 All rights reserved.
This site is using the Shades theme, v2.1.1, from BuyNowShop.com.