Jak leczyć nadciśnienie

Posted by admin on 10 września 2012 | Short Link

jak leczyć nadciśnienieNa pytanie jak leczyć nadciśnienie krwi pomoże odpowiedzieć nam ten artykuł. Niewielki odsetek osób choruje na nadciśnienie spowodowane m.in. chorobami nerek lub nadnerczy, ponad 90% osób ma nadciśnienie pierwotne, którego przyczyn, jak dotąd, nie poznano. Uważa się, że skłonności do nadciśnienia można odziedziczyć po przodkach, winne są też czynniki osobnicze i środowiskowe – z dietą i typowym trybem życia współczesnego człowieka włącznie. Na tej podstawie łatwo sobie wyobrazić, że leczenie nadciśnienia wymaga nie tylko farmakoterapii (stosowania leków hipotensyjnych), ale i kompleksowych działań mających na celu ograniczenie rozwoju choroby, a nawet całkowite wyleczenie, przy czym to ostatnie nie oznacza dalszego życia w pełnej beztrosce. Raz zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze (lub ciśnienie graniczne) wymagają stałego, uważnego i rozsądnego podchodzenia do diety i stylu życia. Nadciśnienie w każdej chwili może powrócić, a ponieważ wraca bezobjawowo, należy stale się mieć na baczności kontrolując regularnie ciśnienie w przychodniach (gabinetach zabiegowych) lub w domu z pomocą domowych ciśnieniomierzy.

Zapobieganie nadciśnieniu

Zapobieganie nadciśnieniu, czyli profilaktyka sensu stricto, jest najważniejszym elementem walki z tą dolegliwością. Jak za chwilę się przekonacie – możemy zrobić na tym polu naprawdę wiele. Tak więc do dzieła!

Zgubne używki i nałogi

Nałogowe palenie papierosów czy picie alkoholu działa destrukcyjnie na cały organizm. I papierosy i alkohol podwyższają ciśnienie krwi, dlatego osoby zagrożone nadciśnieniem tętniczym i wszyscy nadciśnieniowcy powinni ich zdecydowanie unikać i wiedzieć jak leczyć nadciśnienie krwi. Niewskazane jest też tzw. bierne palenie tj. przebywanie w otoczeniu osób aktywnie palących i w zadymionych pomieszczeniach. Oprócz tego, że wskutek oddziaływania substancji zawartych w dymie nikotynowym i w alkoholu dochodzi do podwyższenia ciśnienia, zwiększa się też zagrożenie chorobą wieńcową i innymi dolegliwościami ze strony układu naczyniowo – sercowego.

Dieta przy nadciśnieniu i w profilaktyce

Prawidłowe ciśnienie krwi pozwala utrzymać również dieta. Zgubne nawyki dietetyczne są jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego u osób z nadciśnieniem pierwotnym. Dieta oddziałuje na organizm wielopłaszczyznowo, mianowicie:
- jedne składniki pokarmowe przyczyniają się do podniesienia ciśnienia (sól), podczas gdy inne ciśnienie obniżają (zioła, czosnek, kwasy omega 3),
- nieprawidłowo skomponowana dieta prowadzi do nadwagi i otyłości z otyłością brzuszną, szczególnie zagrażającą sercu,
- złe nawyki żywieniowe rozregulowują gospodarkę hormonalną, przez co wzrasta zagrożenie różnymi dysfunkcjami ze strony układu krwionośnego,
- niedobory i nadmiary pokarmowe sprzyjają destrukcji naczyń krwionośnych (zwiększenie ich przepuszczalności, tworzenie się złogów cholesterolu i postępujące zwężenie światła naczyń).

Jak więc leczyć nadciśnienie dietą? Przede wszystkim eliminując pokarmy, które ciśnienie podnoszą (dietę bezsolną można urozmaicić ziołami dzięki czemu uzyskamy lekki efekt „słoności”), a jeść te, które są obojętne bądź też obniżają ciśnienie gdy jest ono zbyt wysokie. Najprostszym rozwiązaniem jest przejście na dietę śródziemnomorską zaadaptowaną do naszych warunków. Dieta ta obfituje w warzywa, oliwy (zamiennikiem dla oliwy z oliwek może być olej lniany – najbogatszy w omega 3) i raczej chude pokarmy wysokobiałkowe z dużą ilością owoców morza i ryb. W naszych warunkach wystarczy zwiększyć ilość spożywanych warzyw,a ograniczyć produkty wysoko przetworzone. Już tym sposobem przyczynimy się do znacznej redukcji ciśnienia.

Zioła na nadciśnienie – dodatek do diety

W zapanowaniu nad ciśnieniem kluczową rolę odgrywa dieta, ale naszym sprzymierzeńcem są też zioła – potraktujmy je jako mniej lub bardziej niezbędny dodatek w zależności od tego, jak wysokie jest nasze ciśnienie i czy znajdujemy się w grupie ryzyka czy też nie. Zioła na nadciśnienie mogą stanowić dodatek do potraw (rozmaryn), ale można (a w uzasadnionych przypadkach należy) spożywać je też odrębnie. Jemioła, głóg, fiołek trójbarwny (popularny bratek) czy wspomniany wyżej rozmaryn są doskonałymi roślinnymi remediami na podwyższone ciśnienie i inne problemy naczyniowo – sercowe. Występują w różnych postaciach, również w tabletkach o działaniu hipotensyjnym.

Tabletki na nadciśnienie

Wśród tabletek stosowanych w leczeniu nadciśnienia znajduje się szereg leków o bardzo różnorodnym składzie i zróżnicowanym oddziaływaniu na organizm. W części są to również tabletki oparte w całości na ziołach lub wzbogacane o wyciągi z ziół.
Jakkolwiek zioła uznawane są za zdrowe i nieszkodliwe w nieodpowiednich (zbyt dużych ilościach) również mogą szkodzić, tak więc leczenie nadciśnienia ziołami wymaga daleko idącej ostrożności, szczególnie w przypadku ziół zawierających duże ilości rutyny.
Oprócz tabletek ziołowych w aptekach dostępnych jest kilka grup leków wydawanych jedynie na receptę. Należą do nich:
- blokery receptorów beta-1 zwalniające akcję serca, obniżające ciśnienie krwi i zmniejszające zapotrzebowanie serca na tlen,
- blokery kanałów wapniowych przyczyniające się do rozkurczenia naczyń krwionośnych, co skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości akcji serca,
- inhibitory konwertazy angiotensyny – obniżające ciśnienie krwi,
- preparaty moczopędnie działające po dłuższym czasie poprzez „oczyszczenie” organizmu z nadmiaru sodu i chlorków.

Poza ziołami i lekami na receptę w leczeniu nadciśnienia tętniczego często zaleca się suplementację preparatami (tabletkami) polecanymi nie tylko nadciśnieniowcom, ale i osobom chcącym poprawić pracę całego organizmu. Należą do nich witaminy znane z właściwości antyoksydacyjnych (głównie witamina E), tabletki z wyciągami z czosnku, suplementy z kwasami Omega 3, czy nawet L-karnityna znana zapewne sportowcom i osobom odchudzającym się.
Ciśnienie może też lekko obniżyć polopiryna (aspiryna) i jej podobne leki, znane ze swoich właściwości rozrzedzających krew i zapobiegających tworzeniu się złogów mogących zwężać światło naczyń krwionośnych.

W profilaktyce i leczeniu nadciśnienia niezmiernie ważną rolę odgrywa też higiena życia. Należy przez nią rozumieć umiejętności radzenia sobie ze stresem (łagodzenia jego destrukcyjnego wpływu na organizm) oraz aktywność fizyczną pod postacią jakiegokolwiek ruchu sprawiającego przyjemność.

W ramach profilaktyki i leczenia nadciśnienia warto wykorzystać każdą broń. Niektóre z tych broni mamy stale pod ręką i bardzo wiele należy od nas.

 

 

Szukane frazy w google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2012-2015 All rights reserved.
This site is using the Shades theme, v2.1.1, from BuyNowShop.com.